Close
Type at least 1 character to search
Back to top

CZY DESIGN URATUJE ŚWIAT?

Za każdym razem, gdy stajemy przed zadaniem sobie pytania “Jaki świat pozostawiamy naszym dzieciom?”, prowadzi to do dyskusji na temat czynników fizycznych, takich jak opakowania bez tworzyw sztucznych, czy tkaniny organiczne, które pomagają zmniejszyć ślad węglowy. Ale czy jako członkowie rewolucji technologicznej przestaliśmy pytać, czy projektujemy odpowiedzialne rozwiązania na przyszłość? Jeśli historia jest jakąś wskazówką, a ludzie  istotami o wysokiej zdolności adaptacji, to odpowiedź na to pytanie powinna być wyjątkowo prosta. Jednakże proste cechy behawioralne w danym momencie mogą mieć daleko idący wpływ na ludzką ewolucję. Tak więc, projektowanie właściwych doświadczeń, które zaszczepiają pożądane nawyki zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi niż obecnie otrzymuje.

Pytanie, czym jest odpowiedzialne „doświadczanie”? Cóż, aby to zrozumieć, omówmy najpierw kilka doświadczeń, ale z dziedziny – nieodpowiedzialnych. Czy kiedykolwiek przewijałeś swoją ścianę na Facebooku przez kilka minut tuż przed pójściem spać, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że te kilka minut przekształciło się w godzinę lub nawet dłużej?

Czy kiedykolwiek powiedziałeś “Ten odcinek będzie moim ostatnim”, ale potem skończyło się na obejrzeniu całego sezonu na Netflix? Nie martw się, wszyscy tego doświadczyliśmy! Jak to właściwie działa? W zasadzie jak bezdenne kawałki informacji, bezwstydnie pchając coraz więcej treści na swój sposób, aż do momentu, gdy zostaniesz zmuszony do zatrzymania się i zastanowienia nad tym co właściwe robisz. Innym doskonałym przykładem jest to, aby zauważyć jak często spoglądamy na swój telefon, aby dowiedzieć się – która godzina. Jak często udaje nam się odnotować czas i odłożyć telefon? Jak często podnosisz telefon, otwierasz niektóre aplikacje i spędzasz kolejne 5-10 minut przewijania bez celu, zupełnie zapominając o tym, że wszystko, co naprawdę chciałeś zrobić, to sprawdzić aktualny czas?

Badania przeprowadzone przez brytyjskich psychologów pokazują, że młodzi dorośli sprawdzają swoje smartfony mniej więcej dwa razy więcej niż szacują. Jesteśmy społeczeństwem oczekującym na notyfikacje i niebieskie kleszcze, które krzyczą na nas, czekając, aż zostaną zauważone. Aby dodać tragizmu moglibyśmy powiedzieć, że zostaliśmy przeszkoleni, aby reagować na te znaki tak, jakby były one naturalną częścią naszego istnienia. To właśnie ilustruje doświadczenie, które źle wykorzystuje nasz czas, odwraca naszą uwagę od zamierzonego działania i pozostawia nas bezskutecznymi. Odpowiedzialne projektowanie, z drugiej strony, bez wysiłku wzbogaca nasze codzienne działania, ostatecznie poprawiając nasze codzienne zachowanie.

Doskonałym przykładem tego zjawiska jest “Always on display”  od Google Pixel. Projektanci Google opracowali ekran, który zawsze wyświetla czas i datę, nawet jeśli ekran nie jest używany. Jest to cicha wskazówka dla użytkownika, że nie musi się nawet ruszać, aby wykonać zamierzone działanie.

Wystarczy jedno spojrzenie na telefon, aby dowiedzieć się, która godzinie i bez dodatkowej interakcji z urządzenim. Podobnie, pozwalając użytkownikowi na wyłączenie “Blue Ticks” na Whatsapp (funkcja, która powinna była być zaprojektowana w pierwszej kolejności), uwalnia użytkownika od poczucia obowiązku natychmiastowego reagowania na tekst. Może poświęcić swój czas, aby zareagować na powiadomienie i zdecydować, czy odpowiedzieć, czy nie, zapewniając w ten sposób, że nie jest on pod presją wzajemności społecznej. Platformy takie jak Medium, które wyświetlają przybliżony czas potrzebny do przeczytania danego artykułu, dają użytkownikowi możliwość dokładnego określenia czasu inwestycji. Pomaga mu to przewidzieć konsekwencje kliknięcia.

Funkcja “time to abd” na iPhone’nie, która uprzejmie zachęca użytkownika do zamknięcia telefonu i pójścia spać, przypomina mu o jego priorytetach i promuje zdrowszy styl życia. Uber, w próbie zwalczania agresywnej jazdy, podpowiada kierowcom, aby zwolnili, za każdym razem, gdy przekraczają ograniczenie prędkości poprzez energiczny czerwony alarm na ich ekranach. Aplikacje takie jak Snapchat i Waze, które są w stanie wykryć ruch, radzą użytkownikowi, aby nie pisać na klawiaturze, kiedy porusza się lub prowadzi samochód. W przeciwieństwie do strategii reklamowej Facebooka, która śledzi zachowania cyfrowe i grzecznie wyświetla odpowiednie reklamy, Netflix uprzejmie informuje, dlaczego otrzymujesz propozycję konkretnego filmu, pokazując wskaźnik dopasowania w oparciu o Twoje wcześniejsze tendencje oglądania. W ten sposób odpowiedzialne projektowanie jest w pełni osiągalne bez manipulowania konsumentem, pozwalając mu podejmować świadome decyzje w celu poprawy jakości jego życia.

Dlatego tak ważne jest nie tylko dobre projektowanie, ale także rozsądne i mądre projektowanie. Potrzebujemy świata, w którym „projektowanie” jest bardziej motywujące niż ostentacyjne, bardziej ludzkie, zorientowane na użytkownika, i bardziej wyzwalające niż niewolnicze.

Jaki więc świat powinniśmy zostawić za sobą? Taki, który został przez nas zaprojektowany w sposób odpowiedzialny.