Close
Type at least 1 character to search
Back to top

5 POWODÓW DLA KTÓRYCH…

NIE POWINIENEŚ KORZYSTAĆ Z KREATORÓW STRON
SUBIEKTYWNA OPINIA NA PODSTAWIE KREATORA WIX

Często zdarzało mi się, że klienci przychodzili do mnie po użyciu Wix lub Weebly’ego, aby poprawić ich stronę internetową oraz sprawić, aby ich strony stały się bardziej widoczne. Komunikat zwrotny jaki otrzymywali ode mnie, nie był tym czego oczekiwali. Wix umożliwia co prawda tworzenie dobrze wyglądających stron, niestety jednak, jest to wyjątkowo trudne i skomplikowane, bo diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Przejdzmy do wspomnianych wcześniej pięcu subiektywnych powodów, które według nas powinnych przekonać do unikania lub w najgorszym przypadku świadomego korzystania z tak zwanych kreatorów stron internetowych:

1. Wix ułatwia tworzenie stron internetowych.

A więc, jeśli Wix ułatwia budowanie strony internetowej dlaczego jest to jego cecha negatywna? Jeśli podchodzisz do budowania strony internetowej jako do “łatwego” zadania, to zaczynasz od złego założenia. Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz co wygląda dobrze, to zastanów się, czy nie jest to Twoja megalomania i nie przeceniasz swoich możliwości. Dla prównania – nie jestem programistą i nigdy nie udawałem, że nim jestem więc dlaczego Ty miałbyś udawać, że jesteś twórcą stron internetowych, gdy sukces Twojej firmy zależy od dobrze zaprojektowanej strony?

Gdyby zbudowanie działającej strony internetowej było “łatwe”, nie byłoby setek tysięcy artykułów na blogach dotyczących optymalizacji wyszukiwarek (SEO), struktury treści, zarządzania reputacją na stronie i poza nią oraz optymalizacji konwersji.

Osobiście uważam, że większość firm, zwłaszcza małych i średnich, nie poświęca wystarczająco dużo czasu na stronę internetową. Dość często dzieje się tak dlatego, że nie wiedzą, o co pytać lub agencje internetowe nie poświęcają odpowidniej ilości czasu na zadawanie właściwych pytań. Właściciele firm nie muszą koniecznie wiedzieć, jakie pytania zadawać – Twoja firma jest Twoją specjalnością, powinieneś być w stanie zaufać deweloperowi, który zada właściwe pytania.

Wix ułatwia tworzenie stron bez większego zastanowienia i bezpośrednie jej opublikowanie. Zanim to zrobisz, zastanów się i pomyśl, czego potrzebuje Twoja firma w kontekście swojej obecności w Internecie.

Musisz się zastanowić, jak będzie wyglądać struktura zawartości, jakie rozmiary zdjęć, jakich tytułów stron będziesz używać, tekst nagłówka każdej strony, wywołania akcji pojawiające się w wynikach wyszukiwania (SERP), jak również optymalizację konwersji. Oprócz tego należy upewnić się, że zaimplementowano śledzenie online, dzięki czemu użytkownik wie, jak działa, oraz skonfigurować niezbędne narzędzia Google, aby uzyskać wgląd w statystyki, które mogą mieć wpływ na jego decyzje marketingowe.

Dlatego budowanie skutecznej strony internetowej nie jest łatwe i nigdy nie będzie. To, co wygląda dobrze, niekoniecznie sprawdza się jako rozwiązanie długofalowe.

2. Wix ukrywa złożoność

Wooooooooaa! Zakładam, że jest to dla Ciebie pozytywna informacja! Niestety, ukrywanie zawiłości w tworzeniu stron internetowych niekoniecznie jest dobrą rzeczą. Wix ułatwia projektowanie stron internetowych takich jak broszury, a tak nie jest. To, co widzisz, nie jest tym, co widzi Google. Chociaż Google bierze pod uwagę doświadczenia użytkowników, to przede wszystkim chodzi o treści i przyjazność dla urządzeń mobilnych, a także o wiele innych kwestii. Jednym z najbardziej podstawowych elementów, o które troszczy się Google, jest struktura tytułów twoich stron i to, co mówią o stronie, jednak w przypadku kilku stron Wix, które widziałem, nie zwraca się na to uwagi pomimo tego, że Wix obsługuje ustawienia SEO dla stron.

Google nie dba o to, czy przycisk wygląda ładnie, czy też obraz jest oszałamiający. Poniższy wynik wyszukiwania jest dość typowy, gdy nie wiesz, co robić. W rezultacie nie ma wezwania do działania, a opis nie mówi, o co chodzi na stronie. Jeśli jest to jeden z dziesięciu podobnych wyników, prawdopodobnie kliknąłbym na bardziej kuszący.

Poprawa rankingu wyszukiwania Google – zły przykład

Ukrywając te zawiłości, bardzo łatwo jest być naprawdę dumnym z nowej strony internetowej. Lepiej krzyczeć, ponieważ może to być najlepszy sposób, aby Twoja strona internetowa została znaleziona, ponieważ Google może jej nie zauważyć.

Musisz mieć świadomość wszystkich trudniejszych elementów, które składają się na obecność w sieci, takich jak SE, recenzje i wiele innych. Najnowszy wykres specjalistycznej firmy MOZ pokazuje, że Twoja strona stanowi tylko element Twojej obecności w Internecie – są tam backlinki, oferty biznesowe, cytaty i Twoja strona internetowa. Bez tych wszystkich możesz nie zostać odnaleziony przez swoich klientów, więc niestety Twoja ładna strona Wix nie spełni pokładanych w niej nadziei.

Widziałam briefingi i cytaty, które nie odzwierciedlają najbardziej podstawowych funkcji, jakich potrzebuje firma i często traktują SEO jako ‘opcjonalny dodatek’. Tak nie jest. Jest to bardzo ważne i często realizacja prostych kroków będzie miała ogromny wpływ na Twoją widoczność.

3. Wix hostuje Twoją stronę internetową

Jeśli Twoja strona zaczyna działać wolniej niż normalnie, przyzwoity hosting jest dobrym punktem wyjścia. Jeśli witryna opiera się na jednym z systemów zarządzania treścią open source, takich jak WordPress lub Silverstripe istnieje cała masa firm hostingowych, które wymagają dopłaty do hostingu witryny.

Generalnie nie podoba mi się pomysł wykorzystania zastrzeżonego systemu zarządzania treścią, czy to na platformie takiej jak Wix, czy na platformie stworzonej przez inne agencje. Wyobraź sobie sytuację w której twoja strona wymagać będzie bardziej zaawansowanych rozwiązań, najprawdopodobniej będziesz musiał zacząć wszystko od nowa. Chociaż WordPress nie jest jedyną dostępną platformą, właściciele firm pytali mnie, czy jest to przyzwoita opcja, czy też “tylko” jest używana przez blogerów? Techcrunch używa WordaPressa i Mashable – mogę śmiało powiedzieć, że ich strony są prawdopodobnie większe niż twoje.

Comments
 • 23 stycznia, 2019
  Diana Torres

  Rassa id neque aliquam vestibulum morbi blandit in fermentum et sollicitudin ac orci phasellus egestas tellus velit ut tortor pretium viverra suspendisse potenti nullam ac tortor eu turpis egestas pretium.

  • 23 stycznia, 2019
   David Jonson

   Massa id neque aliquam vestibulum morbi blandit in fermentum et sollicitudin ac orci phasellus egestas tellus velit ut tortor pretium viverra suspend isset.

Sorry, the comment form is closed at this time.